0

Év: 2016

Leica D-Lux Typ-109

Leica D-Lux Typ-109

Az élet egy Leica D-Lux Typ-109 -el nem olyan rossz, főleg ha pici és szuper minőség minden szempontból. A Typ-109-es pont egy ilyen. 🙂

A teszt szokás szerint arról fog szólni, hogy mit érez / tapasztal egy átlag felhasználó amikor kezébe veszi a Leica D-Lux (Typ-109) fényképezőt. A technikai jellemzőket mindenki megtalálja a neten ezer helyen, így ezekre nem is térnék ki olyan részletességgel. A gépről készült fotók saját készítésűek.

Leica D-Lux Typ-109 vásárlás előzményei

Sokat gondolkoztam rajta, hogy kellene egy kicsi gép ami tényleg minden pillanatban ott van, és a profi gépekhez mérten magasan teljesít. Csomó pillanat volt az életünkben amikor pl. utaztunk, kirándultunk, vagy nyaraltunk és nem volt más mint a mobiltelefon amivel le lehetett volna fotózni pl. egy naplementét, egy felhőt, vagy bármit ami éppen adott volt. Korábban még a mobilok nem fotóztak úgy ahogy jelenleg, így ezek a pillanatok megörökítetlenül maradtak és elvesztek. A profi gépeinket kicsomagolni, összerakni gyorsan nem lehet, főleg amikor a csomagtartóban, vagy a hátsó ülésen pihennek táskában. A fentiek szerint egy kompakt gépre volt szükség.

Több gyártó között hezitáltam, természetesen első sorban Canon majd Fuji, Leica stb. Persze a Milc-es vázak mozgattak inkább, mert azért mégiscsak az áll a közelebb egy profi géphez, de ott megint csak adott az alap probléma: nem fér be a zsebembe és nem lesz nálam minden pillanatban, nem tudom berakni a kesztyű-tartóba, vagy a mellény zsebbe. 🙂 – Ergó, Milc gép nem jöhetett szóba, hisz azzal nem lettem volna sokkal előrébb, sőt.

Megnéztem a teszteket, utána olvastam és minden szempontból a Leica jött ki a legjobbnak az igényekre vetítve. A választás viszont nem csak ez miatt esett rá, egyszerűen akartam egy Leica -t.

Nem bántam meg, hogy mellette döntöttem sőt, ha újra vennék biztos ezt venném.

Összegezve

A Leica D-Lux Typ-109 egy kompakt gép. Kicsi, könnyű (a profi vázakhoz képest) de azért megvan a maga súlya rendesen, ami azt is bizonyítja, hogy az anyaghasználaton biztosan nem spóroltak. Mindenesetre a kompakt szó talán most egy kicsit több figyelmet igényel mint egy átlag kompakt gép esetében. Ezt azért is gondolom így, mert olyan technikai tudás és minőség van ebben a kis vázban, ami nem mindennapos, és a piacon bátran merem állítani nem sokan közelítik meg. Rengeteg előnye mellett hátrányai is vannak, amiket lejjebb olvashattok, de úgy gondolom ezekkel együtt lehet élni.

Tények

Kicsomagolás:

Első pillanatban a doboz elég nehéz, azt a hatást kelti, hogy itt valóban van valami ami fémből van. Ezt később valóban meg is tapasztaljuk. Semmivel sem spóroltak, kb mindenből a legjobb minőséget kapjuk. Minden precíz és pontos. Ezt szerintem mindenki joggal várhatja el egy Leica esetén.

Doboz tartalma:

A Leica D-Lux Typ-109 -es doboza a vázon, a töltőn és a szokásos alap dokumentációkon kívül nem sok mindent tartalmaz. Kapunk hozzá egy vaku papucs takaró lapkát, amit az első bevetés közben el is hagytam 🙂 – ez később meglett. Kapunk még egy első pillantásra nagyon viccesnek tűnő külső vakut, ami aztán eléggé meglepő villanásokat produkál. Ezt nagyon jónak tartom, nem csak azt, hogy adnak hozzá vakut, hanem azt, hogy egy külső és a vázon magasabban helyezkedik el. Ez a villanás szempontjából azért jobb, mert így pl 75mm-es objektív állásban sem takarja ki semmi a vaku fényét. Ha ez most beépítve a váz testén lenne, akkor az objektív már belelógna a vaku fényébe.

A kicsomagolás alatt azért azt vártam, hogy valami különleges lesz az egész, olyan Leica -s, hiszen mégis csak egy Leica, de aztán semmivel sem másabb ez mint egy bármilyen váz-kicsomagolás.

Első bekapcsolás:

Szokásos konfigurációs beállítások, dátum, idő, nyelv. Engem valahogy meglepett, hogy alapból tud Magyarul. Ez abszolút pozitívum, bár lehet nem kellett volna ezen csodálkozni, én mégis megtettem. Az első config hamar megy, semmi cécó. Ez tetszett, mert alig vártam, hogy kattanjon a zár.

A Leica érzés:

Fogalmam sincs 🙂 – sosem volt előtte Leica gépem, se ilyen se olyan se semmilyen. Mindenesetre brutálisan jó fogni, és valóban van benne valami különleges a többi fényképezőhöz képest, lehet csak a tudat maga, de akkor is. Talán a köré épült kultusz teszi, vagy tényleg van benne valami ami a többiben nincs, nem tudom. Mindenesetre egy brutál kis jószág.  🙂

A tesztek

Nagyon sok idő kell ahhoz, hogy valaki egy Leica D-Lux Typ-109 -et mindenben kimaxoljon. Az együtt töltött fotózások alatt szinte minden helyzetre adott megoldást ez a kis váz. Kreatív sküvői fotókat is készítettem vele, persze csak így teszt gyanánt, de meglepően hozta a minőséget. Nem azt mondom, hogy neki mennék vele egy esküvőnek, de ha nem lenne más választásom nem nagyon aggódnék. Fókuszban nagyon szuper, nem nagyon hibázik, sőt talán semennyire. Nagyon gyors és pontos fókusz rendszere van. ISO-ban elég gyenge, 800 -as érték felett már azért csúnyán zajosodik. Akku időben szerintem páratlan, olyan 4-500 fotó körül lehet vele kényelmesen lőni, persze, ha valaki nem nézegeti vissza folyamatosan a fotókat. Az LCD kikapcsolható, ami nekem nagy megnyugvás. Az EVF nagyon szuper minőség szerintem ettől nem igazán van szükség jobbra. Váz tartása könnyed de mégis stabil. Kis mérete miatt bármilyen zsebbe befér, és nem fog bennünket zavarni utazások alatt. Videó szempontból 2 számomra fontos tartományt emelnék ki: FULL-HD és 4k mindegyiket tudja, így nekem minden területet lefedett.

Ami tetszett a Leica D-Lux Typ-109 -ben

  • Majdnem minden tetszik, de tényleg, elképesztő. 🙂
  • Nagyon kicsi, valóban elfér egy farmer zsebben, ultra kompakt érzést ad.
  • RAW és JPG egyszerre, ahogy azt kell.
  • Vaku brutál részletességgel állítható, Full Manuál, TTL.
  • Állítható fókusz mezők. Aki csak középső fókusszal fotóz szeretni fogja.
  • Hihetetlenűl gyors és pontos fókusz, minden helyzetben és fényviszonyban.
  • Állítható fénymérési módok, mint a nagyoknál.
  • A beépített presetek nagyon szépek letisztultak, és jól használhatók (vakuval együtt viszont nem működnek).
  • Nagyon sokrétű beállítási lehetőségek, tényleg szinte mindent lehet.
  • Káprázatos képminőség.
  • Az objektív átfogása 24-75mm (35mm-re számolva.) – egyszerűen mindenre jó és használható.
  • 24mm-en sem torzít a széleken.
  • Nagyon jó belső kijelző.
  • Fényerő F1.7 – F2.8 – nem hiszem, hogy ezt túl kellene beszélni 🙂 (igaz F1.7 csak 24mm-es állásban megy)
  • Az egész gép fémből van.
  • Anyaghasználat, első osztály.
  • A kijelzők 100%-os lefedettséget adnak.
  • A nagy kijelző funkciói, és lehetőségei.
  • Videózás rengeteg lehetőséget rejt, és a beépített stabilizátornak köszönhetően kézből is jó videót lehet készíteni.
  • 4k videó, hoppá hoppá 🙂 – nem használok amúgy ilyet, de van. 🙂
  • Követő fókusz.
  • Arckövetés.
  • Max ISO érték 25.600.
  • Záridő értékek (1/4000 fizikai zárral, 1/32.000 digitális zárral).
  • Kezelhetőség, szinte minden kéznél van egyből.
  • Nagyon tetszik a módok közötti váltás.
  • SD memóriakártya foglalat, így nem kellett külön mondjuk micro sd kártyát vennem hozzá.
  • Könnyű és gyors akku és memória kártya kivétel / csere.
  • Az akku brutálisan bírja, az első feltöltést követően 5 napig ment masszív használat mellett. Ezalatt 472db fotót készítettem vele.
  • A fókusz rendszere szinte minden fényviszony mellett megtalálja a helyes beállítást. Mondjuk az esetek 99%-ban középső fókusz ponttal használtam, szóval semmi automatika.
  • Lightroom ingyenes liszensz (5.x de legalább van 🙂 ).

Ami nem tetszett a Leica D-Lux Typ-109 -ben

  • Valahogy sosem tetszett ez a kidugom az objektívet magamból dolog. A váz kompakt, nem cserélhető objektíves, így mivel maga a cső elég nagy átfogású (24-75mm) valahogy meg kellett oldani annak eltüntetését kikapcsolt állapotban, hogy mégis megmaradjunk a komakt méretnél. Továbbá a 24 és 75mm -es állások közötti átjárást is létre kellett valahogy hozni, ami pl. 75mm-es állásban már elég hosszú, nekem már a zavaró kategória. Ez szerintem botrány, elég lett volna valami 35mm közeli fix objektív F2.8 -nál nagyobb fényerővel, és akkor álom gép. Aki ilyet vesz szerintem nem feltétlenük akar zoomolgatni.
  • Magyar nyelvű használati utasítás. Ez konkrétan 7 oldalnyi (amiből 5 oldal az, hogy rakd be a kártyát, az akkut, és hogy kapcsold be a gépet) fénymásolt A4-es papír a gyári fóliázott dobozban. Nagyon kevés funkciót tárgyal, pedig rengeteg van, szóval aki azt várja, hogy majd mindent megismer, csalódni fog durván. Rengeteg opcióról egyszerűen szó sincs benne. Szinte az összes spéci funkciót magamtól kellett felfedezzem, amivel alapvetően semmi bajom, csak az ember hajlamos ilyen esetben elsiklani egy-egy apró beállítás felett. Persze angol használatit használtam hozzá amit a netről töltöttem le, így gyorsan ment. 🙂
  • Macro módban „csak” 24 mm-en tudja a 3cm-es közel-pontot. Ez amolyan hát jól van legyen. Persze a prómócióban ez nincs odatéve mőgé.
  • F1.7-es fényerőt szintén „csak” 24 mm-en tudja, amúgy F2.8 (szerintem ez is elég mindenre), de azért persze megnézném 75mm-es álláson F1.7-en. 🙂 Túl sokat akarok? Neeem. 🙂
  • A gyári nyakpánt minősége eléggé ótvar, talán 2 nyarat ha ki fog bírni, és a nyakamat pl. szúrja mint valami műszálas pulóver – nekem ez a legnagyobb negatívum az egészben.
  • A zoomolás elég lassú és macerás az objektív gyűrűivel. Egyszerűen kicsi a hely, vagy az én ujjaim vastagok. A zoomolásra 2 lehetőség is van alapbeállítás esetén (nem is értem miért erre van mindkét vezérlő alapból zoom-ra állítva, a zoom gyűrűt később át is állítottam ISO választásra), lehet „kézzel” tekerni az optika gyűrűjével, ami azt a hatást akarja kelti, hogy kézzel zoomolok tényleg manuálisan, de persze ettől ez még digitális lesz, egy kis motor hajtja az objektívet előre és hátra. Ez viszont a kisebbik gond, mert közben olyan az egész mintha laggolna, eltekerem és van némi késés (nem jelentős nem kell rémeket látni 🙂 ). Továbbá van az expó gomb körül is egy zoom lehetőség, ami szintén lassú de jelentősen kényelmesebb és jobb mint a gyűrűvel. A két funkció pont ugyanazt csinálja, szerencsére ezek a beállításokban módosíthatóak.
  • A vaku használata közben nem lehet semmilyen presetet használni, ami nem feltétlenül gond, inkább csak annak aki nem akar utána egyénileg presetekkel vagy bármivel színezni egy-egy fotót.
  • Ennyi pénzért már Milc-es gépet is lehet venni, így legalább egy gyári Leica tokot adhatnának hozzá ajcsiba, hogy kompenzálják a bruttó 300.000 Ft-os érzést.

Update 2018.12.20

Mára már sok kalandban vettünk részt együtt, így el kell mondjam azt, hogy ennek a kis vasnak sokkal sokkal több előnye van mint hátránya. A hátrányok inkább csak amolyan apróságok amik lehetnének másképp, de nincsenek. Ezeket leszámítva garantáltan egy elképesztő utitárs minden helyzetben, fagyban, hóban, melegben, tengerparton, erdőben, szélben, pontos gyors, ott van, jól bírja az akku, videót is tud, makrót is, és elfér a farmer zsebben is. Soha sehova nem indulnék el nélküle…..IMÁDOM!!! 🙂

A fenti fotók a Leica D-Lux -ról egy Samsung Galaxy S7-el készültek.

Az alábbi fotókat Leica D-Lux Typ-109-essel készítettem, a fotókon saját LR Presetek vannak.

Itt is megtalálsz: Instagram

Éjszakai város fotók Bécs

Los Angeles

Az esküvő szervezése

Az esküvő szervezése

Az esküvő szervezése

Az esküvő szervezése nem egy egyszerű feladat. Írásommal segíteni szeretnék azon ifjú pároknak akik még a szervezés zűrzavara előtt állnak. Az esküvő szervezése esetén sok tényezőt kell figyelembe venni, de mindenek felett a leg fontosabb az idő. Sajnos abból van a leg kevesebb és bármennyire gondoljuk azt, hogy ráérünk…. nem érünk rá.

Esküvő szervezése lépésről lépésre

Térjünk ki első részben arra, hogy milyen lépésekben célszerű haladni előre, mit kell elsőként kiválasztani és lefoglalni.

Lépés 1 – a helyszín kiválasztása

Az esküvő szervezése talán legelső lépése kell, hogy legyen a helyszín kiválasztása. Miért? Mert ha pl egy fotóst, videóst, zenekart, vagy vőfélyt megkeresünk az első kérdése az lesz, hogy hol lesz a lakodalom? – Ugye a többi szolgáltatónak a helyszínre kell menni, ami meghatározza üzemanyag költségeiket, így a kiajánlott árat is. Nem mindegy pl, hogy egy szolgáltató a szomszéd kisvárosból érkezik, vagy éppen 300km-ről. Amíg az első verziónál a lakodalom után simán hazamegy autóval, addig a másodiknál már szállásról is érdemes lesz elgondolkodnia, ami megint csak emeli a költségeket.

A helyszín kiválasztásánál vegyünk figyelembe minden tényezőt amit csak tudunk. Kérdezzük meg ismerőseinket, hogy voltak-e már ott esküvőn, ízlett-e az étel, milyen a kiszolgáló személyzet, és egyáltalán milyenek a tapasztalatok, visszajelzések. A többi szolgáltatót is érdemes megkérdezni ha erre van mód és lehetőség, hogy a kiszemelt helyszínről mik a tapasztalatok.

Ha úgy érezzük minden összeállt, foglaljuk le a helyszínt a lakodalom lebonyolítására.

Tippek az esküvő szervezése szempontjából:

  • Kérdezzük meg, hogy van e arra lehetőség, hogy a dohányzó részekre ne tegyenek székeket, asztalokat. Ez azért fontos, mert a nyári melegben a kinti hűvösebb környezetben sokkal szívesebben lesznek a vendégek mint a benti kánikulában, így az események nagy részénél megosztott lesz a társaság. Amennyiben nincsenek székek és asztalok úgy nem fognak leülni, a cigaretta elszívását követően visszamegy mindenki a lakodalomba.
  • Az első megbeszélésen kérdezzünk rá arra, hogy az ételből a szolgáltatóknak biztosítanak-e 50%-os kedvezményt (általában ennyit szoktak), mert így jelentős megtakarítást érhetünk el.
  • Kérdezzünk rá van-e légkondi. Ez fontos lehet tikkasztó hőség esetén.
  • A kiszolgáló személyzet elegendő -e a létszámhoz, hiszen egy 50 fős és egy 200 fős lakodalom esetén teljesen más kiszolgáló személyzet szükséges.

Lépés 2 – a szolgáltatók kiválasztása

A jó szolgáltatók általában 1 évre előre le vannak foglalva. Ez mindegyikre kivétel nélkül igaz, így a helyszín lefoglalását követően szinte azonnal érdemes nekilátni a szolgáltatók kiválasztásának.

  • Az esküvő fotós kiválasztása
    Első körben foglaljunk esküvő fotóst (ezt nem azért írom így mert esküvő fotós vagyok), hiszen az esküvő fotós lesz az aki egész nap minden pillanatban velünk lesz, szinte mint egy árnyék követi minden mozdulatunkat. Az esküvő fotós fogja megörökíteni azokat a pillanatokat amik sok sok év múlva nagyon sokat fognak érni számunkra.Semmiképpen ne csak valamilyen fotóst válasszunk. Nagyon rossz döntés az, hogy majd az ismerős megoldja. A sógor tud valakit, majd ő eljön. Vagy, van egy ismerősöm akinek az unokája igen profi, biztos jó lesz. NEM LESZ!Ne azt nézzük első sorban, hogy mennyibe kerül. Persze mérlegelni kell, de inkább spóroljunk az ételen, a helyszínen, mint a jó fotóson. A lakodalom nem ismételhető meg, és ha a végén derül ki, hogy rossz fotóst választottunk akkor már nincs mit tenni.
  • Az esküvői videós kiválasztása
    Sajnos mostanában már egyre többször találkozom olyannal, hogy videós nincs jelen az esküvőkön. Egyszerűen a mai fiatalok már nem minden esetben igénylik a videó felvételeket.Természetesen azon párok számára akik videóst is szeretnének megbízni, időben kell róla gondoskodni, hiszen a jó videós is olyan mint a jó fotós, szinte egy évre vagy akár évekre előre le vannak kötve fix időpontjai.
  • A dekoros kiválasztása
    Ha már tudjuk milyen stílust szeretnénk, ahhoz viszonylag könnyen találunk dekorost aki meg is valósítja azt. Kérjünk korábbi munkákról referenciát, hogy a kivitelezés is 100%-osan olyan legyen amilyet elvárunk tőle. A dekorációk az egész esküvő hangulatát, stílusát meghatározzák, így fontos azok minősége.
  • Templom kiválasztása
    A templom kiválasztását követően célszerű mielőbb felvenni a kapcsolatot a szertartás vezetőjével, és egyeztetni az időpontot.
  • Polgári szertartás helyének kiválasztása
    Ez megint egy érdekes téma. Főleg az utóbbi években egyre divatosabb kültérre szervezni a polgári szertartást. Valóban szebb és jobb, de jelentősen többe is kerülhet. Ilyenkor vegyük figyelembe, hogy az anyakönyvvezetők nem jönnek el olcsón a helyszínre. Sok esetben a szállításukról is nekünk kell gondoskodnia. Továbbá egy kültéri polgári szertartás esetén figyeljünk arra, hogy legyen megfelelő felszolgáló személyzet a gratulációk előtt, hogy fel tudják szolgálni a pezsgőket.
  • Vőfély
    A vőfély (szerintem) egy fontos és talán elengedhetetlen személy az esküvőn. Megléte nagyban megkönnyíti az egész nap eseményeinek koordinálását. Feladata, hogy kézben tartsa és levezényelje az eseményeket. A vőfély lehet modern vagy népies / hagyomány követő. A vőféllyel célszerű letisztázni mindent. Ez alatt nem csak az eseményeket, a játékokat, de azokat is, hogy meddig mehet el stílusban. Vannak vőfélyek akik már néha túlzásba esnek és olyan játékokat találnak ki amit nem minden esetben szalonképesek (akinek nem inge). Ezeket célszerű az első találkozás alkalmával pontosítani, hogy ne a lakodalomban érjenek bennünket meglepetések.A jó vőfély nem csak a lakodalmi eseményeket vezényli le jól, de figyelembe veszi a szolgáltatók igényeit és kézben tartja azokat az események alatt. Kommunikál minden szolgáltatóval az egész nap folyamán, kikéri véleményüket főleg egy csoportfotó esetén a fotóstól.

Az esküvő szervezése avagy az egész nap megtervezésének menete.

A forgatókönyv

Célszerű a forgatókönyvet már az esküvő megszervezése előtt alapjaiban megtervezni és mielőbb elkészíteni, papírra vetni, hogy aztán ezt minden szolgáltatóval egyeztetni tudjuk. A forgatókönyvet minden szolgáltatónak ismernie kell, hogy megfelelően el tudja végezni munkáját. Persze felkészülést is nagyban elősegíti.

Amennyiben egy esküvő fotós nem kap semmilyen támpontot a lakodalomban megszervezett eseményekről, játékokról, nem biztos, hogy meg tudja örökíteni azokat megfelelően. Vegyük figyelembe, hogy az esküvő szolgáltatók a nap folyamán ugyanúgy elfáradnak, szomjasak és éhesek. Ebből fakadóan a forgatókönyvre tudják csak építeni a teljes napjukat és kézben tartani az eseményeket.

Mi mikor legyen időrendi sorrendben? Minden esemény hatással van a többi eseményre.

  • A fodrász és a sminkes
    Az esküvő szervezése a fodrász és a sminkes időpontokkal kezdődik, hiszen ezek lesznek legelőször. Célszerű az eseményekhez igazítani ezeket figyelembe véve a helyek közötti távolságokat és az utazásra szánt időt. Nem lenne jó, ha mondjuk a menyasszony haja és sminkje már reggel 6:00-órára készen lenne, de a ruha felvétele 12:00 órakor kezdődne. Mit tegyünk a köztes időben?
    A menyasszony haja és sminkje általában utazás nélkül is kb 2 óra alatt készül el. Ezzel a 2 órával szinte minden menyasszony esetében számolni lehet. Ha ehhez jön még némi utazás is akkor alsó hangon 2-3 óra közé tehető. Célszerű kiválasztani olyan szolgáltatókat, akik ezt a 2 szolgáltatást egy helyszínen meg tudják oldani, persze csak ha erre van mód és lehetőség.
  • A ruha felvételek
    Az esküvő szervezése alatt figyelembe kell venni, hogy a ruha felvétele nem csak a menyasszonyt de a vőlegényt is érinti. Ugyan más idő ráfordítással, de mindkettő nagyon fontos. Amíg a menyasszony ruhájának felvétele hozzávetőlegesen 1-2 óra is lehet, addig a vőlegény általában 30 perc alatt megvan. Természetesen most mindegyiket esküvő fotós megközelítésből mondom.
    A ruhák felvétele hozzávetőlegesen 2 órában szokott megállni, ha nagyon kapkodás van akkor 1 óra alatt is megoldható természetesen. Az időbeni elhelyezése és befejezése a kikérők vagy a polgári szertartás előtt 30 percel. Így marad 30-percünk, hogy a következő helyszínre érkezzünk. Természetesen ha a következő esemény helyszíne messze van akkor azt igazítsuk hozzá a ruha felvételekhez. Fontos, hogy mindenre hagyjunk elegendő időt, ha kapkodunk rohanunk el fogunk felejteni valamit, izzadunk ami nem fog jól mutatni a fotókon. 🙂
  • A kikérők
    A kikérők levezénylését teljes egészében a vőfély oldja meg. A kikérők is inkább a falusi lakodalmakra jellemzőek. Itt nagyon a többi szolgáltatónak beleszólása nincsen a cselekményekbe. A vőfély egymást követően kikéri először a vőlegényt (ez nem mindig szokott megrendezésre kerülni) másodszorra pedig a menyasszonyt. A menyasszony kikérőjénél népies hagyományok szerint játékok is előfordulhatnak, ezt persze vőfélye válogatja.
  • A polgári szertartás
    Ma Magyarországon egy átlagos polgári szertartás 30 perc. Természetesen ettől is el lehet térni, anyakönyvvezetője és helyszíne válogatja.
    A polgári szertartás alatt
  • A templomi szertartás
    A templomi szertartás általában 30 perc -60 perc időtartam közé tehető.
  • A kreatív fotózás
    Amennyiben van rá lehetőség és a fotózás a lakodalom napjára van szervezve, úgy 15:00-19:00 közé tegyük nyáron és szánjuk rá a lehető legtöbb időt. Sajnos 1 óra alatt nem lehet csodát művelni. Számolnunk kell az esetleges helyszínek közötti utazásokkal is. A kreatív fotózásra célszerű egy barátnak, vagy rokonnak velünk jönni, aki a kis dolgainkat megoldja. Ide értem a telefonjaink cipelését, a törlő kendőt amivel homlokunkat tudjuk törölgetni nagy melegben. Az autó vezetését is megoldja így nem kell ezekkel a dolgokkal bajlódnunk. A kreatív fotózás viszonylag sok időt emészt fel 2-3 óra ajánlott. Ez alatt az idő alatt a násznép nem sok mindent tud csinálni. A vőfély faladata a szórakoztatásuk a kreatív fotózás ideje alatt, de ő sem tudja a végletekig húzni az időt. Erre egyetlen megoldás van, ha a kreatív fotózást nem a lakodalom napjára szervezik.A kreatív fotózás másnapra szervezése.
    Előnye, hogy nyugalom van, nem kell rohanni sehova. Nem várnak bennünket türelmetlen rokonok. Továbbá mindenre annyi idő van amennyi csak kell.
  • A csoportfotók elkészítése
    A jó vőfély megkérdezi a fotóst, hogy a csoportfotókat hol milyen környezetben szeretné elkészíteni. Ezt persze előtte már leegyeztette a párral. A csoportfotók feltétlenül árnyékos helyen kell, hogy elkészítésre kerüljenek, mivel napos helyen mindenki hunyorogni fog és ez a képeken nem igazán mutat jól.
    Amennyiben van rá lehetőségünk úgy készítsünk egy listát a rokonságról, hogy ki kivel fog fotózkodni és milyen sorrendben. Ezt a listát adjuk oda a vőfélynek aki összekiabálja a népet amíg az előző csoport fotózkodik. Nagyon fontos, hogy a csoportfotók alatt a rokonság ne a pár háta mögött helyezkedjen el. Ne legyenek mögöttük futkosó gyerekek, kutyát sétáltató nagypapák vagy éppen egy cementes liaz kék busznak álcázva. 🙂 A háttérnek szépnek a pár igényeihez igazodónak kell lennie.
    A csoportfotókat időrendben 17:00 – 20:00 közé célszerű valahova szervezni, hogy még világos legyen, de már ne süssön a nap teljes erővel.
  • A lakodalom
    A lakodalom általában 18:00 körül elkezdődik. A vacsorát 19:00 magasságában kezdik el felszolgálni.

Összegezve

Az esküvő szervezése egy roppant nehéz és összetett feladat, így amennyiben úgy érzitek meg tudjátok önállóan esküvő szervező nélkül is csinálni, akkor egyetlen egy javaslatot adnék, mindent kezdjetek el legalább egy évvel a nagy nap előtt!

Itt is megtalálsz: Instagram

Ipad Pro teszt

Apple Ipad Pro teszt – 32gb wifi

Ma végre megérkezett hozzám is az Apple Ipad Pro 32gb wifi verzió, mely nem csak hardveresen, de méreteiben is elég nagy előrelépésnek tűnik első ránézésre. Lássuk valóban így van-e 🙂

Tesztem első sorban felhasználói megközelítésben készült. Nem fogok belemenni technikai adatokba, és számítási műveletekbe. Egyetlen célja az, hogy amikor az új Ipad Pro -t egy mezei felhasználó a kezébe veszi, bemutassa mivel fog találkozni pontosan, és mit fog tapasztalni ezt követően. A teszt további célja, hogy szemléltess az Ipad Pro előnyeit és hátrányait, szintén mezei felhasználói megközelítéssel.

Előny / tetszett az Ipad Pro teszt közben

  • Furcsa, hogy a nagy méret ellenére az első kézbevétel nem kelt akkora különbségérzetet egy Air mérethez képest. Viszont ha már egymás mellé tesszük a kettőt akkor igen csak nagyobbnak mondható. Hozzá teszem azt is, hogy hetekkel később egy AIR kb. gyerekjátéknak fog tűnni és nem fogjuk érteni, hogy lehet olyan „pici” eszközön bármit is csinálni.
  • Könnyű, vékony és nagyon jól kezelhető.
  • Egy Iphone 5s -nél tok nélkül vékonyabb.
  • Anyaghasználatra nem lehet panasz.
  • Bekapcsolás után káprázatos élmény fogad bennünket. A kijelző tényleg döbbenetes. 12.9″ 5.6 millió pixel és 2732×2048 as felbontás.
  • Osztott képernyő, amely az összes Ipad -hez képest itt jelent meg először. Függőlegesen kettéosztható a képernyő és akár egyszerre 2 különböző alkalmazás is futtatható rajta. Sajnos nem minden alkalmazás kezeli ezt a funkciót.
  • Új hangrendszer. Nekem a méretes kijelző mellett ez tetszett a legjobban! Végre nem egy hangszóróból szól a zene. Az Ipad Pro minden sarkába kapott hangszórót, így a zenehallgatás páratlan élményt fog adni. Teljesen csendes környezetben az Ipad Pro -n hallgatni a zenét valami elképesztő.
  • Üzemidő. Azért egy ekkora kijelzőhöz és a brutál hardverhez, olyan akku idő párosul, hogy tényleg le a kalappal. Egy töltéssel nálam átlagos használat mellett 4 napot (nem 4×24 óra, inkább napi 1-2) ment. Olvastam rajta PDF doksikat, youtube, facebook, pages és megnéztem 1-2 emailt. Masszív használat mellett is tudta az 1.5 napot, természetesen lakásban.
  • Sebesség. Ez talán már a no comment kategória. Semmi de tényleg semmi sem akasztja meg. Nem volt több app amit el tudtam volna rajta indítani. Akár egyszerre több játék is futhat a háttérben.
  • Az ujjlenyomat olvasó sokkal gyorsabban reagál mint korábban, a feloldás zavartalan.
  • A 32gb tárhelyen bőven elvagyok. Fent van jó pár dokumentum (PDF), 180 referencia fotóm natív felbontásban és 22db slideshow videóm, és még így is bőven van hely. Nem tartom indokoltnak a 128gb verziót egy átlag felhasználónak.

Hátrány / nem tetszett az Ipad Pro teszt közben

  • Az ára! Brutális. Persze tudjuk, hogy egy Apple termék mellett mindig vastagon fogó tollal van kiírva az ár, főleg ha újdonságról beszélünk, de itt most ár-érték arányban nagyon nincs valami rendben. A hivatalos Magyarországi ára bruttó 299.990 Ft. ami azért mondjuk meg nem olcsó egy tablethez képest. Akár hogy is szépítjük ez csak egy tablet. Ebben az árkategóriában már izmos laptop is vásárolható, amit teljes értékűen tudunk használni bármire.
  • Tokba téve már túl nagy, elengedhetetlen az ultra vékony borítás. Nekem valahogy csupaszon egy Ipad nem használható, félek a hátlap felületi sérüléseitől. Továbbá nem adja azt a biztonságérzetet mint tokba téve. Így viszont már nem kicsi. A legvékonyabb tok is meghaladhatja a komfort érzetet. Kisebb táskában cipelést el kell felejteni. Nők esetén kb. használhatatlan. 🙂
  • Méretéből és vastagságából adódóan elég könnyel elpattanhat a kijelző. Nagyon vékony és széles. Ha ezzel valaki orra esik tuti magára tekeri. 🙂
  • Az eszköz alig nyújt többet mint egy Ipad Air. Nagyobb, gyorsabb, szebb a kijelző de sok előnye nincs az Air-hez képest azért az árkülönbségért amivel többe kerül.
  • Nem fogja kiváltani a laptopot. Aki azon gondolkozik, hogy ez majd most mindenre jó lesz… nem lesz! – Nem fogsz soha filmeket másolni rá F5-el és nem fogsz soha grafikai programokat használni rajta úgy ahogy azt egy PC-n tennéd.
  • Az osztott képernyő ami elég nagy előny a többi Ipad-hez képest, nem minden alkalmazásnál használható jelenleg. Pl. egy facebook app mellé nem lehet megnyitni egy internet böngészőt és fordítva.
  • Az Itunes szinkronizálás amúgy is az agyamra megy. Sajnos ez az érzés itt sem változott. 🙂
  • Ár érték és tudás arányában nem sokkal ad többet mint egy Ipad Air. Itt csupán a méreti előnyről az osztott képernyőről (ami korlátozva működik) és a sebességéről beszélhetünk. Kérdés, hogy ezek egy átlag felhasználónak mennyire előnyös különbségek körülbelül dupla árért?

Én mire használom?

  • Esküvői és divat referencia fotóimat mutogatom rajta megbeszéléseken.
  • Kamerarendszerre csatlakoztatva online megfigyelésre.
  • Dokumentumok olvasására és nem szerkesztésére.
  • Naptár funkció… imádom mert hatalmas és nekem sokkal jobban átlátható.
  • Emailek olvasása.
  • Photo booth, ami elengedhetetlen 🙂

Összegzés

Az Ipad Pro teszt közben számos előnye és mondhatom nagyon minimális hátránya volt tapasztalható. Nekem nagyon adja az érzést, és azoknak is adni fogja akik nem egy teljes értékű laptopot várnak. Azoknak lehet hasznos eszköz a mindennapokban akik főleg irodai alkalmazásokat használnak. Emailek kezelése hibátlan, a fotók nézegetése, a dokumentumok olvasása ezen a kijelzőn eszméletlen. Az Ipad Pro tehát nem hasonlítható össze egy laptoppal vagy egy számítógéppel. Teljesen másra hivatott, de azt nagyon jól hozza. A kijelző minden hiányosságáért kárpótol bennünket. Strandon viszont simán árnyékot ad, ha nem akarunk leégni 🙂

Fotógaléria: